Mitrovica Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mitrovica Forum

Forumi I mitrovicasve
 
ForumPortaliLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Math trick

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Bujarmehmeti
Admin
Bujarmehmeti


Numri i postimeve : 325
Age : 31
Location : Mitrovica
Registration date : 26/06/2008

Math trick Empty
MesazhTitulli: Math trick   Math trick Icon_minitimeFri Aug 01, 2008 4:56 am

Math trick

--------------------------------------------------------------------------------

keni kalkulator edhe e kini nje numer dyshifror qe fillon me 5 p.sh 54 edhe duhet me ngrit ne katror ne mend ja kshtu behet
54*54=?
tash qka bojna shifren e pare e ngrisim ne katror pra 5*5 dhe ftohet 25 dhe ja shtojm shifren e dyt + 4 dhe del 29 qit numrin 29 e rujna. edhe tash shifren e dyt pra numrin 4 e ngrisim ne katror 4*4 = 16 kti numri nuk ishtojna kurgju hiq. tash per me pa rezultatin perfundimtar kshtu ja boni qat numrin e pare qe ju thash me rujt pra 29 dhe kete numrin e dyt 16 i bashkoni (nuk imbledhni) 2916
provoni kur ta ngritni ne katror 54 do te fitohet 2916
ja edhe shkurt
Kodi:

56*56=?
5*5=25+6=31
6*6=36
3136
------
(I)(II)*(I)(II)=?
(I)*(I)=x+(II)=xx
(II)*(II)=yy
xxyy
ndoshta ktae kuptut ma mire
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://mhg-crew.at.ua/
 
Math trick
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» trick per me thy pasa msn

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mitrovica Forum :: Matmatika-
Kėrce tek: