Mitrovica Forum

Forumi I mitrovicasve
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 syri i nenes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Bujarmehmeti
Admin
avatar

Numri i postimeve : 325
Age : 27
Location : Mitrovica
Registration date : 26/06/2008

MesazhTitulli: syri i nenes   Fri Jul 25, 2008 4:35 am

Syri i n?n?s

N?na ime kishte vet?m nj? sy. E urreja at?... ajo
ishte n? siklet p?r mua. P?r t? mbajtur familjen ajo
gatuante p?r nx?n?sit dhe m?suesit n? shkoll?n time.
Nj? dit? ajo erdhi t? m? takonte. U vura shum? n?
siklet. Si mund t? ma b?nte k?t? gj? mua?! E injorova
at?, i hodha nj? shikim plot urrejtje dhe u largova.
Dit?n tjet?r n? shkoll? nj?ri nga shok?t e mi m? tha:
-"haaaa, n?na jote e kishte vet?m nj? sy!" Pas k?saj
desha t? futesha n? dhe i gjall?. Gjithashtu desha q?
n?na ime t? zhdukej. K?shtu q? u p?rballa me t? at?
dit? dhe i thash?, "si mund t? vish aty dhe t? tjer?t
t? qeshin me mua, pse nuk vdes m? mir??!!! "N?na ime
nuk u p?rgjigj.

Asnj?her? nuk mendova p?r ato q? i thash? sepse isha
shum? i inatosur dhe plot zem?rim. Isha i pav?mendsh?m
ndaj ndjenjave t? saj. Desha t? largohesha nga
sht?pia. K?shtu q? studiova shum? dhe mu dha nj?
mund?si p?r t? shkuar n? Singapor p?r studime. M? pas
u martova. Bleva nj? sht?pi timen. U b?ra me f?mij?
dhe isha i lumtur me jet?n q? kisha. Nj? dit? n?na ime
erdhi t? m? vizitonte mua. Nuk m? kishte par? prej
vitesh dhe madje nuk kishte takuar as nip?rit e saj.
Kur u shfaq tek dera f?mij?t qeshen me t?. Un? i
b?rtita asaj. Si guxon t? vish n? sht?pin? time dhe t?
trembesh f?mij?t e mi! "Shporru prej k?tu! Tani!!!"
Dhe gjith? k?saj n?na ime iu p?rgjigj qet?sisht, "Oh
me falni shum?. Mund t? kem ngat?rruar adrese," dhe m?
pas u zhduk. Nj? dit? m? erdhi nj? let?r q? fliste p?r
nj? takim midis nx?n?sve t? shkoll?s ku kisha qen?.
K?shtu q? e g?njeva gruan q? po shkoja n? nj? udh?tim
biznesi. Pas takimit i shtyr? nga kurioziteti shkova
t? shikoja kasollen time t? vjet?r. Fqinj?t m? than?
q? ajo kishte vdekur. Nuk derdha asnj? pik? loti. Ata
m? dor?zuan nj? let?r q? ajo e kishte l?n? p?r mua.
Letra thoshte: "Biri im i dashur, mendoj p?r ty gjat?
gjith? koh?s. M? fal q? erdha n? Singapor dhe tremba
f?mij?t e tu. U lumturova shum? kur e mora vesh q? ti
do t? ktheheshe p?rs?ri k?tu. Por nuk do t? kem
mund?si q? t? ngrihem nga krevati p?r t? t? par?. M?
vjen keq q? kam qen? siklet i p?rhersh?m p?r ty gjat?
f?mij?ris? t?nde. Por dije...kur ishe shum? i vog?l,
p?sove nj? aksident dhe humbe nj?rin sy. Si n?n? qe
isha, nuk mund t? shikoja f?mij?n tim q? t? rritej me
nj? sy. K?shtu...t? dhash? syrin tim. Isha shume
krenare q? djali im po shikonte nj? bot? t? t?r?, p?r
mua, n? vendin tim me at? sy. Me dashuri.... N?NA
JOTE...?
Ky tregim me preku shume per momentin dhe u ndjeva keq duke e ditur se ca roli luan nena ne jeten time asnjehere nuk ja shperblej dot,do te doja nga ju te dija se c'dimensjon ka dashuria per nenen ne secilin


Dege e kumbulles renduar nga bora
Me trokiti lehte mbi xhamin tim
Mua befas m?u kujtua nena
Kur me zgjonte heret ne agim

Ky mengjes i sotem, gri, i lagesht
Bryme e ngrire ne udhe e ne mendime
Si nje nape hollake dhe e akullt
Ma tronditi keq kujtesen time

Shpejt harrova ditet e veshtira
Kur mjerimi ulur rri ne fron
Por ndodh shpesh kur neteve pa gjume
Vjen nje ankth e fytin ma shtrengon

Mblidhem kruspull, pres nje dore te dashur
Te m?i largoje makthet dhe dyshimet
Jam si foshnje e trembur ato caste
Dua vetem fjale nga nena ime:

-Ngrehu, zemer, dielli u ngjit lart
Zgjohu, shpirt, se zogjte ia thirren kenges?
Dege e kumbulles qe troket mbi xham
Po me ngjan si dore e bardhe e nenes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mhg-crew.at.ua/
Bujarmehmeti
Admin
avatar

Numri i postimeve : 325
Age : 27
Location : Mitrovica
Registration date : 26/06/2008

MesazhTitulli: Re: syri i nenes   Fri Jul 25, 2008 4:36 am

Era me ka prek shume kjo poema "Syri i Nenes". Biles duke ja lexuar dhe mamit ajo ka qare!

Kjo e dyta gjithashtu shume, shume e bukur. Te ngjall nostalgji, dashuri, tregon se c'force te madhe ka dashuria e nenes tek femija.

Flm e dashur, na kenaqe me te vertet!

Shetita Evropen, shetita Azine, gjer tek Molle e Kuqe vajta gjer ne Kine. Sa tutje me tutje, sa large e me shume dhe atje ku piqej buka mu ne kume, dhe me re te bardha mora e dhashe po si Vloren ne qytet nuk pashe.Vloren edhe Vloren thelb e kam ne zemer.Diten e kam drite, naten e kam enderr!

Per Nenen

Ti per mua je Perendeshe e Dashurise
Dashurine qe me ushqen ti
Une e rrise cdo dite dhe
ngre nje fole me ngrohtesi.
Pak nga pak po shikoj
folen e shpirtit tim qe po zmadhohet
Tashme ajo nuk eshte me fole
Por kala e sterlashte.


Dy syte e zeze dhe fytyra e bardhe e vogel
Eshte thjesht nje pershkrim i joti fizikisht
Por te pershkruash shpirterisht
Nuk do te me mjaftonin
As shekujt e shkrire ne liri.
O nena ime, o det pa fund...


Ti nuk ke lindur nga nje grua, jo
Pylli te lindi ne pranveren
e luleve shumengjyrshe
Nje re e arte ne qiellin kalterosh
Liqen i shkrire mes shkelqimit je!


Kete e kam bere vete dhe ja kam kushtuar nenes time H.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mhg-crew.at.ua/
Bujarmehmeti
Admin
avatar

Numri i postimeve : 325
Age : 27
Location : Mitrovica
Registration date : 26/06/2008

MesazhTitulli: Re: syri i nenes   Fri Jul 25, 2008 4:38 am

E ta dish e dashur nene.
Sa fort zemra po me dhemb.
Kur ne vend te lules sot.
Dhuroj lot ne syrin tend.

Jam shkaktare qe t'i vuan.
Nga mengjesi gjer ne mbrembje.
Zoti falte mekatin tim.
Qe vras zemren e nje nene.

Eshte kjo bote ajo qe desha.
Por pse valle po qaj me lot?
Zemra ime s'gjen qetesi.
Mallit ilaq s'i gjej dot.

Qofsh mallkuar largesi!
Qe ke djegur zemren time!
Nene kam e prape po vuaj.
Si te isha nje JETIME......
NENES

Puthi foshnjen dhe e riti
Puthi qiellin dhe e ndriti
Puthi plagen e sheroi
Vetem Nena

E puth ballin celin lule
E puth gushen me pekule
Puth ajo inati ulet
Vec nga Nena

Themi NENE kur na ther zemra
Dhe kur s'eshte buzeqesh nder endra
Se eshte Nene e dashurive
Mal nga dhembja

Nina nana na perkundi
Dore e saj e bardhe si pllumbi
Vec nga Zoti dhe nga nena
Celet jeta

Hap i saj i lehte si flutur
Kur ne dhembje vjen i pari
Zeri saj aq shume i bukur
Zgjon te vdekurin nga varri


AGIM DOCI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mhg-crew.at.ua/
Bujarmehmeti
Admin
avatar

Numri i postimeve : 325
Age : 27
Location : Mitrovica
Registration date : 26/06/2008

MesazhTitulli: Re: syri i nenes   Fri Jul 25, 2008 4:39 am

Nje nene i shkruan djalit te saj ne mergim qe e kishte harruar nenen e tij duke u mashtruar pas nje vajze ne nje vend te huaj.

Me dorėn qė mė dridhet po tė shkruaj kėto rreshta. Eh, sa vjet kisha pa shkruar! Por dashuria pėr fėmijėn kthen edhe malet pėrmbys. Ēdo shkronjė e kėsaj letre peshon njė mal malli. Jam nėna jote bir, tė cilėn me pėrkėdhelje thėrrisje dikur “mamush”, e rendje tė mė puthje me dashuri nė faqe duke thėnė me zėrin e ėmbėl: “Ti je nėna mė e mirė nė botė”.

Ku je ?

Ku je ti ėndėrr e mėrguar
nė ē’skuta ke ndaluar vallė
A gjete dot ē’kishe kėrkuar
atje ku je a ndjehet mall?

Me krahėt e shpresės fluturove
zemra e vuajtur nuk njohu frikė
Lotin dhe syrit s’ia tregove
Dhimbja nė shpirt filloj tė mbij.

Kaloi njė vit, dy, tre, sot katėr
E minuti i pritjes kaq ngadalė shkon
Nėna qė le tė re, tė qeshur
Mbi flokėt e saj sot ka rėnė borė.

Ēdo dallėndyshe qė shikon
Ėshtė syri im bir, tė kėrkon
Ēdo pikė shiu qė bie mbi qerpik
Ėshtė loti i mallit qė mė zhurit.

Ku je ti lulja e gėzimit
Ku je, o prehja e shpirtit tim
Sa larg ke shkuar qė dot s’mė flet
Vetėm njė fjalė qoftė keq a mirė?!

Nė ke gabuar e sot ndien turp
E dot s’ma thua jeta ime
DRėndon sa bota mbi zemrėn time.

Gjithė pasuria e kėsaj bote
Nuk vlen pėr zemrėn e njė nėne
Gjithēka qė kisha do ta shpenzoja
Tė shihja njė herė fytyrėn tėnde.

Tė puthja duart, ball, sy e gushė
Tė pėrkėdhelja flokėt e zez,
Tė ngopem njė herė me erėn tėnde
Tė tė ndiej pranė pastaj tė vdes!Nėna tė pret dhe me stinėt plaket. E nėse njė ditė do tė kthehesh e nuk do tė mė gjesh, dije se nė ēdo lule ėshtė buzėqeshja ime pėr ty e nė ēdo rreze dielli janė duart e mia qė tė pėrkėdhelin.
Tė puth me mall:
Nėna jote.
NDIHEM KEQ

Ndihem keq
Nuk di kujt ti kerkoj ndihme
Nje heshtje prej varri ka pushtuar
Shpirtin tim te brishte
Nuk di se c’te bej
Askush nuk flet dhe shpirti im bertet
Nuk me kupton asnje me duket vetja
Si nje kukull memece
Nuk di se me ke te flas
Ndihem shume e vetmuar
Megjithese te gjithe me mbajne afer
Ai malli I temerrshem
Me therr zemren
Nje telefon me NENEN time
Nje pike lot
Me duket sikur me cliron pak nga kjo merzitje
Por me pas cdo gje fillon nga fillimi
Nuk mund te shfryj kete duf
Nuk mund te shfryhem me fjale ne poezi
Nuk mundem!
Ditet I shtyj kot
Asnje s’kam prane
Me duket vetja nje femije I vogel
Qe kerkon ndihmen e prinderve
Per te bere nje hap me tej
Ajo e mrekullueshmja NENEA ime
Ajo qe e dua aq shume
Tani eshte larg shume larg …….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mhg-crew.at.ua/
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: syri i nenes   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
syri i nenes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mitrovica Forum :: Letrsi-
Kėrce tek: